piątek, 26 lutego 2016

TORT NALEŚNIKOWY Z KREMEM BUDYNIOWYM



Bardzo fajny pomysł na efektowny tort z naleśników :) Widziałam już wiele tortów naleśnikowych, ale ten na blogu Moje Wypieki spodobał mi się najbardziej i pomyślałam sobie, że z przyjemnością zrobię taki dla mojej Rodziny :) Użyłam jednak mojego przepisu na krem budyniowy, żeby znacznie zmniejszyć ilość dodanych żółtek. Dżemem truskawkowym smarowałam zaś co trzeci naleśnik, żeby przełamać smak, a wierzch udekorowałam mieszanymi owocami. Oczywiście moje Dzieci były zachwycone tortem i nie mogły się od niego oderwać, ale również mój francuski piesek - Szanowny Mąż - wyraził swe uznanie o owym naleśnikowym torcie, także nie pozostaje mi nic innego jak tylko wpisać go do naszego stałego repertuaru :D 
Naleśniki usmażyłam ze znanego już Wam mojego przepisu na naleśniki, który znajdziecie TU. Aby tort był wysoki, użyłam podwójnej porcji ciasta, z którego wyszło mi 19 naleśników, a które smażyłam na patelni o średnicy 22 cm. 
Myślę, że połączenie pysznych naleśników, z kremem budyniowym i mascarpone oraz dżemem truskawkowym to taki pewniak, który sprawdzi się na wielu rodzinnych uroczystościach, ale również w niedzielne leniwe popołudnie czy na zwykłych plotkach przy kawie :) Spróbujcie!


SKŁADNIKI NA NALEŚNIKI (na około 19-20 sztuk, smażonych na patelni o średnicy 22 cm):

  • podwójna porcja na ciasto z TEGO przepisu


SKŁADNIKI NA KREM BUDYNIOWY:

  • 600 ml mleka
  • 0,5 szklanki cukru
  • 1 opakowanie cukru wanilinowego (16 g) (można pominąć i dodać ziarenka z 1 laskii wanilii)
  • 3 żółtka
  • 4 łyżki mąki ziemniaczanej


DODATKOWO:

  • 150 - 170 g mascarpone (zimnego)
  • cukier puder do dosłodzenia kremu (opcjonalnie, ja dodałam 2,5 łyżki)
  • dżem truskawkowy (lub inny według uznania)
  • maliny, borówki, truskawki do dekoracji
  • listki mięty
  • cukier puder do oprószenia



WYKONANIE:
Usmażone placki pozostaw do całkowitego ostygnięcia.

W ganku zagotuj 500 ml mleka z cukrem i cukrem waniliowym (lub ziarenkami wanilii). W pozostałych 100 ml mleka rozmieszaj dobrze (np. trzepaczką) żółtka z mąką ziemniaczaną. Na gotujące się mleko wlej masę mleczno-zółtkową. Gotuj i mieszaj całość, aż powstanie bardzo gesty budyń. Zdejmij garnek z ognia i budyń przykryj kawałkiem folii spożywczej lub woreczkiem foliowym, i odstaw do całkowitego ostygnięcia, a następnie schłodź przez kilka godzin w lodówce.
Po tym czasie w misce utrzyj którego mascarpone, następnie dodaj do niego po pełnej łyżce budyniu, do jego wyczerpania. Ma powstać gładki i jednolity krem (jeśli krem będzie mocno gęsty dodaj jeszcze odrobinę mascarpone, ale uważaj z tym, żeby krem później się nie rozlewał niepotrzebnie). Jeśli krem będzie za mało słodki dodaj do niego cukier puder (według uznania) i dokładnie zmiksuj.

SKŁADANIE:
1 naleśnik posmaruj dżemem, zroluj i pokrój na kilkucentymetrowe kawałki. Odłóż na bok do dekoracji.
Na talerzu lub paterze ułóż pierwszy naleśnik i posmaruj go kremem budyniowym (około 1,5 pełnej łyżki). Przykryj kolejnym naleśnikiem, ponownie posmaruj kerem, połóż trzeci naleśnik i posmaruj go warstwą dżemu. Postępuj według tego schematu (2 naleśniki z budyniem, 1 naleśnik z dżemem) aż do wyczerpania się naleśników. 
Środkową cześć na wierzchu tortu naleśnikowego posmaruj odrobiną kremu budyniowego i ustaw na niej pionowo pocięte kawałki naleśnika z dżemem. Wokoło poukładaj dekoracyjnie owoce, połóż listki mięty i posyp wierzch cukrem pudrem. Tort schłodź przez kilka godzin w lodówce. Gotowe! Smacznego! 








11 komentarzy:

  1. Wygląda tak apetycznie .... :) Piękne zdjęcia :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Genialny pomysl i taki prosty w wykonaniu :-) mam jednak pytanie-czy ten tort nie wychodzi za slodki?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeden z najprostszych tortów :D Nie, absolutnie nie jest za słodki.. Naleśniki są z minimalną ilością cukru, praktycznie go nie czuć. Krem również jest nie jest w ogóle za słodki. Cała słodycz pochodzi tu głównie z dżemu. Tort moim zdaniem jest idealnie wyważony w smaku :) Oczywiście słodycz kremu można regulować odpowiednią ilością cukru.

      Usuń
  3. Niesamowicie dobry, nie za słodki tort. Użyłam mniej cukru zgodnie z sugestią. Do tego świetny, truskawkowy dżemu Gomaru (jest niskosłodzony). Tort wyszedł mięciutki aż się prosi żeby go skubnąć. Myślimy zjeść cały schłodzony jeszcze tego samego wieczoru (małe odwiedziny, żeby nie było ;). Po stokroć polecam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ogromnie się cieszę i bardzo dziękuję za wspaniały komentarz! :))) Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  4. Mam pytanie. Jak długo taki tort może stać na stole? Wygląda pięknie, chciałabym aby trochę udekorował stół na urodzinach. Czy ten krem budyniowy można zrobić dzień wcześniej ? JEśli tak to mascarpone też dodać dzien wcześniej czy już w dniu podania?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam moja imienniczkę! :) Torcik może postać na stole, nic mu nie będzie. Tu raczej chodzi o to, ze im jest chłodniejszy tym lepiej się go kroi. Tak, krem budyniowy można spokojnie zrobić dzień wcześniej, z mascarpone zmiksowałabym go w tym samym dniu. Pozdrawiam bardzo serdecznie!

      Usuń
  5. A którym momencie dodać opakowanie budyniu waniliowego?? W składnikach jest, natomiast w przygotowaniu nigdzie go nie znalazłam. Czyżby razem z żółtkami i maka ziemniaczaną??

    OdpowiedzUsuń
  6. W przepisie nie używa się budyniu waniliowego. Należy ugotować krem budyniowy z podanych składników.

    OdpowiedzUsuń
  7. a czy mozna udyc gotowy budyn ?

    OdpowiedzUsuń

Ślicznie dziękuję za pozostawiony komentarz :)

TOP