niedziela, 19 października 2014

DOMOWE MLEKO KOKOSOWE
Przez długi czas kupowałam mleko kokosowe w puszce, ale nigdy nie odpowiadał mi do końca jego skład. Przeszukałam więc internet, poczytałam trochę i okazało się, że produkcja domowego mleka kokosowego jest dziecinnie prosta, dlatego od tego czasu sama je robię kilka razy w tygodniu i zawsze mam zapas świeżego, kokosowego mleka. Świetnie zastępuje ono to krowie, można je bez obaw używać do placków, wypieków, deserów, dań azjatyckich, no i oczywiście do kawy... Smak kawy nabiera zupełnie nowego wymiaru:) U osób z alergią na krowie mleko jest to rewelacyjny zamiennik. No i co ważne, produkcja takiego mleka jest naprawdę tania, koszt oceniam na 2,5-4 zł za 1 litr (potrzeba 1 opakowania 200 g wiórków). Koszt mleka sklepowego to około 8 zł za 400 ml! Ważne jest, aby wiórki kokosowe były ze sklepu ekologicznego lub stoiska "bio" w markecie, gdyż nigdy nie wiadomo jak mocno nasiarkowane są zwykłe wiórki. A pozostałą po miksowaniu pulpę kokosową można wykorzystać na wiele sposobów:) W następnym przepisie podam Wam moją propozycję:) Bardzo polecam!SKŁADNIKI (na 1 litr mleka):

  • 200 g wiórków kokosowych (najlepiej ekologicznych)
  • 1 litr + 200 ml przegotowanej zimnej wody (może być mineralna, niegazowana)


WYKONANIE:
Wiórki wsyp do garnka i zalej wodą. Odstaw na 8-12 h, najlepiej na całą noc.
Po tym czasie zagotuj wiórki z wodą, tak, aby były bardzo ciepłe, ale nie wrzały. Najlepiej sprawdzić temperaturę palcem, jeśli lekko parzy, temperatura jest właściwa (około 50-60 stopni C).
Teraz zmiksuj wszystko w blenderze lub mikserze przez 4-5 minut.
Na sitko połóż gazę i przecedź całość. Odciśnij dobrze pozostałe na sitku z gazą wiórki, po czym złap gazę za cztery rogi i dociśnij wiórki mocno, tak, aby reszta mleka ściekło do garnka.
Mleko przelej najlepiej do słoika, ponieważ przed każdym użyciem należy je porządnie wstrząsnąć, gdyż mleko kokosowe się rozwarstwia. Jest to zupełnie normalne. Mleko przechowuj w lodówce maksymalnie 4-5 dni. Gotowe! Smacznego!


1 komentarz:

Ślicznie dziękuję za pozostawiony komentarz :)

TOP